Pyetje te shpeshta

Ēfarė ėshtė Sistemi i membranes osmotike ?
Sistemet familjare te Nobel-Albania pėrdorin parimin e Osmoses te kundėrt pėr tė hequr 95-99% tė te gjithe ndotesve minerale dhe kimike e bakterelogjike nga rubinet e ujit tuaj. Produktet e Nobel-Albania ju japin nje cilesi uji shume te larte per pirje dhe gatim.

Cfare e ben nje Reverse membrane Osmotike tė ndryshojnė nga njė Filter uji?
Filtrate e ujit tė zakonshėm tė pėrdoruren pėr tė ndarė grimcat e vetme te sedimenteve ,papastėrtitė nga uji.
Perdorimi i Aparateve tona qe bazohen ne parimin e Kundėrt te Osmozės ben qe Osmoza e cila ka njė cipė semipermeable nuk heq vetėm grimcat Sedimentare, por edhe njė pėrqindje jashtėzakonisht tė lartė te ndotesve Kimike e Baktereologjik nga uji,duke ju dhene ju molekulen e ujit H2O te paster.

Ēfarė ėshtė Membrana Osmotike dhe si e bėn pastrimin e ujit?
Membrana Osmotike perbehet nga disa shtresa apo fletė te holla qė janė tė lidhura sė bashku dhe tė mbėshtjella nė formė spirale, (Kjo gjithashtu ėshtė e njohur TFC film .) Materiali i membranas ėshtė semipermeable.Ajo lejon molekulat e ujit tė kalojė pėrmes saje ndėrsa vepron si njė pengesė pėr ndotesit e tretur Kimike, minerale e Baktereologjike.
Kur uji kalon nėpėr sipėrfaqen e membranes, molekulat e ujit depėrtojnė sipėrfaqen e membranes, duke ecur nė rrugėn e tyre rreth spirales dhe duke u mbledhur nė tubin ne qendėr.Ndersa Ndotesit e mbetur janė tė pėrqendruar nga sipėrfaqja e membranes dhe poshtė dhe vazhdojne rrugen drejt derdhjes si nje uje i ndotur.

A mund ta shpjegoni fenomenin e osmozės?
Supozojmė njė cipė qe ėshtė semipermeable, e cila lejon ujin tė kalojė permes saje . Cipa Semipermeable ka parete te atilla qe nuk lejon kripėrat e tretura ne uje. Siē ėshtė treguar nė figurėn nė tė djathtė. Pastaj vendosja e njė zgjidhje tė kripės nė gjysmėn e enės dhe ujė tė pastėr nė gjysmėn tjetėr.
Tani njė parim themelor shkencor vjen nė lojė. Kjo ėshtė, dy pėrqendrimet e lėngjeve tė ndryshme nė kuadėr tė sistemit tė njėjtė do tė pėrpiqen tė arrijnė ekuilibėr (dmth. nje perqendrim te njejte te ndotesve) nė tė dy anėt e membranės.
Sigurisht mėnyra e vetme qė kjo tė ndodhė ėshtė pėr ujė tė pastėr pėr tė kaluar nėpėr membranėn nė anėn ujė i kripur nė njė pėrpjekje pėr tė arritur ekuilibrin ėshtė quajtur osmozė

Ēfarė ėshtė procesi aktual i sistemeve familjare osmotike?
Uji rrjedh pėrmes filtrit te pare 10micron Sedimentare i cili pastron ujin nga papastėrtitė, ndryshk dhe sedimentev tė tjera.
Ujė pastaj kalon ne filtrin e dyte Mekanik 2(karbon aktiv) i cili pastron 98% tė klorit dhe kimikateve organike.
Faza e trete e procesit ėshtė filtri trete Sedimentar 5 mikron .
Pasi uji filtrohet nga keto filtra mekanike atehere shkon te Membrana Osmotike e cila do tė pastroje 95-99% te ndotesve te tretur ne molekulat e ujit.
Ndotesit mė pas shkojne drejte derdhjes , ndersa uji i paster vjen ne rubinetin tuaj nepermje nje bombule ne presion 12 litroshe.
Faza tjetėr e procesit tė sistemit Osmotick eshte filtri i peste ( filter karbonit) i cili largon gjurmėt e mbetura tė kimikateve, shijet dhe aromat.

A arrin Sistemi me Membrane Osmotike te eleminoje bakteriet ? Cryptosporidium?
Po Osmoza ka njė madhėsi te poreve shumė mė tė vogėl se madhesia e bakterieve,viruseve, pyrogjenet apo parazitet cryptosporidium.
Kur Osmoza do te funksionoje siē duhet ajo do tė heqė tė gjithė mikro organizmat nga uji duke ju dhene ju nje uje te paster.

Ēfarė ndotesish arrin Osmoza te heqe?
 
Pėrqindja e heqjes eshte treguar si mė poshtė.
Elementet % qe hiqet Elementet % qe hiqet
Barium97%Potassium92%
Bicarbonate94%Radium97%
Cadmium97%Selenium97%
Calcium97%Silicate96%
Chromate92%Silver85%
Copper97%Sodium92%
Detergents97%Strontium97%
Fluoride90%Sulfate97%
Lead97%PCBs97%
Magnesium97%Insecticides97%
Nickel97%Herbicides97%
Total Dissol Solids95%
   Pse ėshtė Reverse Osmozė mė mirė?
 
EPA, SHBA e kanė njohur kete proces Reverse osmozė si teknologjinė mė tė mire
pėr pastrimin e ujit tė pijshėm.


   
 

 
  Pėrse Pėrdorim  Pastrimin e Ujit me Reverse Osmozė?

Nuk ėshtė ēudi, si osmozė e kundėrt ėshtė bėrė metodė e mirė dhe efikase
nė pastrimin e ujit tė ndotur  nė ujė tė pastėr dhe tė shijshem.

Kualitetin me te larte te ujit te pijshem ju mund ta arrini
vetem me nje sistem osmotik ne shtepite tuaja.